Flydebroen i produktion hos Rixø i Sverige. Foto: NBC Marine.

Hvide Sande Havn har hos NBC Marine, bestilt en ny 60 meter x 5,3m stor flydebro, som består af tre pontoner på hver 20 meter. Her kan fiskeskibene ligge langskibs og serviceres med køretøjer og varevogne op til 3500 kg.

NBC Marine har positive erfaringer med de avancerede kæmpe flydebroer i 5-6 meters bredde.      I Helsingør Havn har NBC Marine f.eks. installeret en 90m x 6,3m bred bølgedæmpende flydebro. Denne flydebro er forankret med kæder og serie ankre, og fungerer til stor tilfredshed for Havnen.

I Hvide Sande bliver flydebroerne forankret til bunden med stålrør, som placeres i avancerede  indvendige pælestyr inde i pontonen (IP500). Det sikrer at pælene ikke står i vejen for køretøjer, mandskab og skibe. Fabrikken bygger betonvægge omkring røret, som glider i en Ø500mm vedligeholdelsesfri PE-Plast foring. Dermed opnår man en stærk og langtidsholdbar konstruktion, uden sliddele, som klodser eller hjul i stålbeslag.

Det er en unik løsning, som vi er ene om på markedet, siger Kim von der Recke fra NBC Marine.

Den nye flydebro bliver forberedt for fremtidens vandstande, hvor 3-4 meters højvande ikke er usædvanligt. NBC Marine benytter erfaringerne fra lignende leverancer af flydebroer på Vestkysten, bl.a. i Esbjerg, hvor flere nye NBC Flydebroer til fiskeskibe, er forankret med 18m rør.

De nye flydebroer kan ses i Hvide Sande Havn fra midten af december 2024.

NBC Marine

Flydebroen er så stor, at vejene spærres af under transporten Foto: NBC Marine.

NBC Marine

Flydebroen er i produktion og på vej til Hvide Sande Havn. Foto: NBC Marine.

I Hvide Sande Havn kan fiskerne snart køre på flydebroen til fiskeskibene.

 

Læs mere om NBC Marine her eller på NBC Marines hjemmeside.