Studietur til Marina Fredericia

Vi mødes på Marina Fredericia kl. 9.00 og hører om havnens udvikling, udfordringer og fremtidsplaner samt deres undervands bådvogn, bådstativer og erfaringerne med en ”satellit vinterplads” placeret på den anden side af byens hovedfærdselsåre.

Jura – spørgetime med advokaten

Herefter er der spørgetime med advokat Henrik Frandsen der svarer på div. spørgsmål fra salen. Man kan også fremsende spørgsmål på forhånd til info@flidhavne.dk.

Resten af dagen er der Workshops og rundvisning i en række parallelle spor, med mulighed for at shoppe mellem sporene:

  • Lokale 1: Agterfortøjning: Erfaringer med løsninger, holdbarhed og prøvebelastning. Desuden fortæller Marina Fredericia om deres store udfordringer med tæring i borerør.Brandbekæmpelse i havnen. Hvordan griber beredskabet opgaven an, hvad kan havnen gøre og hvad med brandrisikoen ved øget anvendelse af litium batterier i både?
  • Lokale 2: Fundraising – tips og gode råd til processen samt erfaringsudveksling.Ladestandere på havne og El-både. Hvad skal vi forvente og hvad skal havnene forberede sig på?Samt øvrig faglig Speeddating om aktuelle emner

Rundvisning

To gange i løbet af dagen vises der rundt på Marinaen og der fortælles om havnens drift, udvikling og løsninger.

DATO

Den 30. november 2023, kl. 09:00 – 14:15

STED

Marina Fredericia

PRIS
Pris FLID-medlemmer: 350 kr.
Inkl. mad og drikke
Arrangementet er forbeholdt personale/havnebestyrelsesmedlemmer fra FLIDs medlemshavne.

TILMELDING
Tilmeld dig her. 

OBS: Ny tilmeldingsfrist: 13. november 2023

OBS! Slå to fluer med ét smæk. Dagen før afholder FLID Efterårsseminar og Havnemesse.

Deltag begge dage. Der er mulighed for overnatning på stedet og du/I kan være med til middag og aftenhygge.
Tilmelding til kurser og overnatning sker efter “først til mølle”-princippet.
Pris for overnatning: 875 kr. pr. person inkl. morgenmad.