Igen i år slår antallet af turister i Danmark rekord, og her i august og september topper især tyske og hollandske turister. De er flittige brugere af autocampere. Lystbådehavnene mærker det rigtig meget. Vi er populære blandt autocampere, og på autocampernes fælles facebook sider berømmes mange lystbådehavne.
Men lyset og glæden skinner ikke lige så meget i Landdistriktsminister Morten Dahlins Arbejdsgruppe på campingområdet, hvor mange brancheforeninger kæmper for at få del i turisterne. Dermed er lystbådehavnenes P-pladser til autocampere pludselig kommet i orkanens øje. Dansk Industri og Dansk Erhverv går foran med krav, sammen med to af campingorganisationerne, Horesta Camping og CODK. De vil have indført kommunal godkendelse af lystbådehavnenes pladser efter plan-, miljø- og naturlove, fordi de krav stilles til campingpladser. De støttes af Plan- og Landdistriktsstyrelsen, der synes lokalplaner med høringer og ankemulighed er det bedste i alle sager.
FLID og AutoCamperRådet er enige om, at mere bureaukrati hverken gavner turismen eller lokalområdet, og har skrevet et fælles høringssvar.
Også Dansk Camping Union bakker flot havnene op og ser lystbådehavnenes velkomst til autocampere som en frisk fornyelse og et bidrag til at skabe flere attraktive valgmuligheder til autocampere.
Arbejdsgruppen skal aflevere anbefalinger til Landdistriktsministeren i efteråret 2025, og hvis der i regeringen er stemning for regelændringer, må et lovforslag ventes i foråret 2026